Nyt layout og ny annoncør på hjemmesiden

Den 1. maj 2015 lancerede vi en ny version af vores hjemmeside. Hjemmesiden er opbygget i Joomla-system 3.4, og er forsøgt tilpasset til bedre fremvisning på tablet og smartphone. Hjemmesiden har, for en stor dels vedkommende, beholdt sit udseende, men har fået tilpasset menuerne, så de er mere tidssvarende i sin opbygning. Menuerne ligger nu i toppen af siden, lige under sidehovedet.
I samme forbindelse har DAU udvidet sin service overfor medlems-klubberne/-foreningerne, ved at synliggøre disse med et banner på alle sider. Banneret kører som et "slideshow" der kan standses ved at pege på det, når den klub/forening man er interesseret i, kommer frem. - Man kan derefter klikke sig ind på klubben/foreningens egen hjemmeside, eller i et par tilfælde på klubben/foreningens facebook-profil; og i et enkelt tilfælde få en kontaktformular op til foreningens formand.

Samtidig med udgivelsen af den nye hjemmeside, har vi fået en ny annoncør, Akvastabil. Sammen med vores tidligere og nuværende annoncør, Lavpris PVC, danner annoncørerne et godt grundlag for økonomien under udgivelsen af DAUs hjemmeside.

Skulle du få lyst til at få et banner på DAU's hjemmeside, og dermed underbygge grundlaget for opretholdelsen af paraplyorganisationen DAU, er der stadig plads til det. - Se størrelser og priser på dette LINK- Støt vore annoncører - de støtter os. -


Hvem er online?

Vi har 82 gæster og ingen medlemmer online

© Copyright Dansk Akvarie Union 1990-. All Rights Reserved.

pilop-2